Kaliforniai copfos fürj
A mi fürjünknél karcsúbb, tartása legtöbbször felegyenesedő, nagyon élénk. Teljes hossza: 23,5-25 cm,ebből a farok 9 cm, súlya: 170-200 g.
Kakas: összességében szürke-barnás színű, amelyből a fej színezete kontraszt dúsan kiemelkedik: homloka szalmasárga, a pofa, álla és torka fekete, hátul egy fehér sáv határolja. Feltűnő a fehér hosszúkás vonalkázás oldalt és a pikkelyes mintázat a test alján. Fején különleges díszként előre hajló, felfelé szélesedő copf van.
A tyúk kevésbé élénk színű, fején nincs fekete szín, copfja csak fele akkora .A kaliforniai copfos fürj eredetileg az amerikai nyugati part lakója, de ma már az USA több államában, többek között Hawaii szigetén, továbbá Új-Zélandon és Chilében is sikeresen meghonosodott. A keménylombú cserjeövezet és a világos tölgyerdők mellett mint kultúra követő megtelepszik a szőlőhegyekben, kertekben és parkokban is. A költési időszakon kívül 50-60 egyedből álló csapatokat képez.
A copfos fürj ugyan nem nagyon hideg érzékeny, de télre száraz, huzatmentes belső ólra van szüksége. Mivel a mi fürjünkkel ellentétben felgallyazik, nem hiányozhatnak a magasban elhelyezett rudak és ágak sem. A kakasokról ismert, hogy támadókedvűek. Ezért nem ajánlatos más, még nagyobb testű tyúkalakúval sem összezárni. Táplálkozása olyan mint a mi fürjünkké.
A téli csoportok feloszlása után március elején, április a párok elfoglalják a költési revírjüket. Ekkor gyakran hallható a kakasok,, kah-ah? Kiáltása. A dürgésnél a kakas körbe táncolja a tyúkot, közben folyamatosan hallatja kuncogó, csacsogó kiáltását. A fészekaljat egy elrejtett, néhány száraz levéllel és növényi szálakkal kibélelt talajmélyedésbe tojja. Ez legtöbbször 10-17 tejföl színű, sötétbarna pettyes és foltos tojás. A költés 22 napig tart. Normális esetben a tyúk kikölti a tojásait.
A volierekben tartott állatoknál gyakran előfordul , hogy tartósan sok tojást tojnak, de nem költenek. Kellően védett fészkelő helyeket kell biztosítani, hogy a kotlást elősegítsük. Dajkakotlósnak csak a kisebb testű törpetyúkok ( törpe selyemtyúkok) vagy más fürjfajok jöhetnek számításba. A mesterséges keltetéssel és neveléssel nincsenek különösebb nehézségek. A csibék már kilencnapos korukban felgallyaznak és már négyhetesen önállóak. Takarmányozásuk ugyanaz, mint a hazai fürjeké.
|